Bilmeniz Gerekenler

ARAÇ NASIL MONTAJ YAPILIR ?

ARAÇ  NASIL MONTAJ YAPILIR ?
Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işlemi için daha önce anlatmış olduğumuz konulara dikkat ederek oluşturmuş olduğumuz Cast Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) malzemelerini sırası ile rulo yapıyoruz. Resim içeride kalacak şekilde ve aşağıdan yukarıya doğru sarmak suretiyle rulo yapıyoruz. Bu işlemi yapmamızdaki sebep montaja arabanın üst kısmından başlıyor olmamızdır. Öztaş Reklam olarak bir hatırlatma daha yapmamızda fayda var, normalde montajı yapılmayacak folyoların yada laminasyon çekilmiş kağıtların rulosu baskı dışarıda kalacak şekilde yapılır. Araç baskısının grafiğinin hazırlanma bölümünde dikkat edilecek hususlara değinmiştik ve bunlardan bir taneside baskının belirli miktarda uzun basılmasıydı. Yani aracın yüksekliği 175cm ise bunu 180 olarak daha uzun basmak, bunun sebebi ise var olacak bir hatayı önlemektir.

Aracın yan kısmandan montaja başlayacaksanız eğer tüö parçaları düzgün bir şekilde açıp hizalamalısınız ve başlangıç noktanızı kontrol etmelisiniz. Böylelikle rulo olarak hazır olan ilk Cast folyomuzu aracımızın yan arka kısmından yapıştırmaya başlayalım. Folyomuzu hizaladıktan sonra başından itibaran 15-20cm kadar açarız ve arkasında bulunan yağlı kağıdı ise kıvırarak folyonun arkasına gizleriz ( kesme yapmayız ) ilk önce 15-20cm.lik alanı hava kabarcıkları kalmadan Keçe ile sıvarız. Araç Giydirme ( Araç üstü reklam ) montajında genelde keçe kullanılır ancak isteğer göre sıvama tarağıda kullanılır bu sıvama tarafını direk kullanırsanız malzemenizi çizebilirsiniz, hele birde laminasyon yok ise o zaman geri dönüşü olmayan bir çizik olabilir. Bu sebepten sıvama tarağı kullanacaksanız tarak üzerine çizme yapmayacak bez yada bu iş için üretilmiş tyvek bezde kullanabilirsiniz. İlk yapıştırma çok önemlidir. Çünkü bu malzemenizin gönyede olup olmamasının başlangıcıdır. Bu başlangıcı düzgün bir şekilde yaptıktan sonra folyonun arkasına kıvırdığımız yağlı kağıda yavaşça çekiyor ve sıvama yapıyoruz bu işlemi arabanın en alt kısmına kadar düm düz yapıyoruz. Düm düz diyorum çünkü arabanızda kanallar yada çıtalar olabilir bu alanları sanki bunlar yokmuş gibi dümdüz sıvıyoruz. Evet kanal kısmında boşluk oluşt, sanki yırtılacak gibi, bu ilk parçamızı düzgün bir şeklide sıvadıktan sonra elimize Araç Kaplama ( Araç üstü reklam ) işlerinde kullanılan özel Fön makinamızı alıyoruz. Kanal yüzeyleri kanalların ortasından başlamak sureti ile sağ ve sola doğru hiç hava kalmayacak şekilde fönle ısıtarak yapıştırıyoruz. Araç Giydirme ( Araç Kaplama ) işleminin en zor kısmı bu kısmıdır. İşinde üstad bir montaj elemanı değilse, Cast Folyoyu çok ısıtmaktan dolayı yakabilir, eritebilir, malzemeye zarar verebilir. Bu sebepten işimizi işinde ehil olana yaptırmamızda fayda vardır. Sıvama işlemini yaparken Cast Folyoyu fazla deforme etmemelisiniz yani esnetme yapmamalısınız. ikinci parçayı yaparken bu esnetme fazla ise baskılar birbirlerini tutmayacaktır ve aynı şeklide malzemeyi esnetmek durumunda kalacaksınız, buda montajınızı en az 35-50 dak. arasında uzatacaktır.
Aracın yan yüzeyinin kaplaması bittikten sonra cam olan yüzeylerin digital fotoğraf makinesi ile resimleri çekilir ve grafik departmanına verilip one way vision baskılarımızı yaparız. Bu baskılarıda montaj bittikten sonra cam yüzeylere uygularız. Aracın fitil kısımlarına denk gelen yerlere folyo yapışır ancak o alanlar garanti kapsamında değildir. Bu işlemler bittikten sonra aracınızın kanallı ve çıkıntılı yüzeylerini fönleyerek güzelce yediriyorsunuz yani sağlamlaştırıyorsunuz. Karşılaştığınız hava kabarcıkları varsa eğer bunları iğne ile yada maket bıcağınızın ucu ile sadece küçük bir delik açarak havasını cıkarıyorsunuz. Bu işlemi malet bıçağınızı ucu ile yaprken 2-3mm lik çizik şeklinde yaparsanız eğer havanın değişiminden sonra ( sıcak-soğuk) o çizik genişleyecek ve belirginleşmeye başlayacaktır. En son olarakta bu aracın yüzeyini komple ispirto ile siliyor ve referanslarınıza eklemek için resimlerini çekiyorsunuz.Diğer Başlıklar


Copyright 2011. Tüm Hakları Tuncay Öztaş'a aittir.